2015 Grammy Awards Full Nominees List

The 57th Grammy awards will air tonight on CBS.  This years Grammy’s will be one of the most anticipated music awards with Iggy Azalea, Taylor Swift, Sam Smith (we are not related), Sia and Meghan Trainor up for Record of the Year.  Grammy host LL Cool J will MC the festivities.

As a music lover I am looking forward to the performances and entertainment.  I’ll also make sure to watch the red carpet for designer looks from the 2015 nominees and guests.  If Sia wins Record of the Year, I hope she will accept her award in person.


How To Watch The Red Carpet Festivities LIVESTREAM

E! Online has livestream footage of the 2015 Grammy’s red carpet 2015 Grammy nominees and guests designer looks.  Ryan Seacrest and Giuliana Rancic will host the red carpet festivities and ask the stars what they are  wearing.  They also have a Glam Cam which features a 360 degree view of the artists looks.  It’s fabulous!

Tune in on Sunday, February 8, 4-6pm ET/PT and Live From the Red Carpet: The 2015 Grammys, 6-8pm ET/PT.


How To Watch The Grammy Awards

Come celebrate the Grammy Award nominees  and winners with us tonight by following along via Twitter and refreshing this post for the live blog and full list of winners.     Print this article prior to the Grammy awards to predict the winners and watch the show tonight to see if your favorite artists and entertainers win.  Don’t forget to check back tomorrow for a full list of winners.

2015 Grammy Awards Full Nominees List

Record Of The Year
Iggy Azalea ft. Charlie XCX — “Fancy”
Sia — “Chandelier”
Sam Smith — “Stay With Me”
Taylor Swift — “Shake It Off”
Meghan Trainor — “All About That Bass”

Album Of The Year
Beck  — “Morning Phase”
Beyoncé — “Beyoncé”
Ed Sheeran — “X”
Sam Smith — “In The Lonely Hour”
Pharrell Williams — “Girl”

Song Of The Year
Meghan Trainor — “All About That Bass”
Hozier — “Take Me To Church”
Taylor Swift — “Shake It Off”
Sia — “Chandelier”
Sam Smith — “Stay With Me” [Darkchild Version]

Best New Artist
Iggy Azalea
Brandy Clark
Sam Smith

Best Pop Solo Performance
John Legend — “All of Me” (live)
Sia — “Chandelier”
Sam Smith — “Stay With Me”
Taylor Swift — “Shake It Off”
Pharrell Williams — “Happy”

Best Pop Duo/ Group Performance
Iggy Azalea ft. Charli XCX — “Fancy”
Coldplay — “A Sky Full of Stars”
A Great Big World ft. Christina Aguilera — “Say Something”
Ariana Grande, Jessie J & Nicki Minaj — “Bang Bang”
Katy Perry ft. Juicy J — “Dark Horse”

Best Traditional Pop Vocal Album
Tony Bennett & Lady Gaga — “Cheek To Cheek”
Annie Lennox — “Nostalgia”
Barry Manilow — “Night Songs”
Johnny Mathis — “Sending You A Little Christmas”
Barbara Streisand w/ Various Artists — “Partners”

Best Pop Vocal Album
Coldplay — “Ghost Stories”
Miley Cyrus — “Bangerz”
Ariana Grande — “My Everything”
Katy Perry — “Prism”
Ed Sheeran — “X”
Sam Smith — “In The Lonely Hour”

Best Dance Recording
Basement Jaxx –“Never Say Never”
Clean Bandit ft. Jess Glynne — “Rather Be”
Disclosure ft. Mary J. Blige –“F for You”
Duke Dumont ft. Jax Jones — “I Got U”
Zhu — “Faded”

Best Dance/ Electronic Album
Aphex Twin — “Syro”
Deadmaus — “While (1<2)”
Little Dragon — “Nabuma Rubberband”
Röyksopp & Robyn — “Do It Again”
Mat Zo — “Damage Control”

Best Contemporary Instrumental Album
Mindi Abair — “Wild Heart”
Gerald Albright — “Slam Dunk”
Nathan East — “Nathan East”
Jeff Lorber, Chuck Loeb, Everette Harp — “Jazz Funk Soul”
Chris Thile & Edgar Meyer — “Bass & Mandolin”

Best Rock Performance
Ryan Adams — “Gimme Something Good”
Arctic Monkeys — “Do I Wanna Know?”
Beck — “Blue Moon”
The Black Keys — “Fever”
Jack White — “Lazaretto”

Best Metal Performance

Anthrax — “Neon Knights”
Mastodon — “High Road”
Mötorhead — “Heartbreaker”
Slipnot — “The Negative One”
Tenacious D — “The Last In Line”

Best Rock Song
Hayley Williams & Taylor York (songwriters) — “Ain’t It Fun” (Paramore)
Beck Hansen (songwriter) — “Blue Moon” (Beck)
Dan Auerbach, Brian Burton & Patrick Carney (Songwriters) — “Fever” (The Black Keys)
Ryan Adams (songwriter) — “Gimme Something Good” (Ryan Adams)
Jack White II (songwriter) — “Lazaretto” (Jack White)

Best Rock Album
Ryan Adams — “Ryan Adams”
Beck — “Morning Phase”
Black Keys — “Turn Blue”
Tom Petty — “Hypnotic Eye”
U2 — “Songs of Innocence”

Best Alternative Music Album
Alt-J — “This Is All Yours”
Arcade Fire — “Reflektor”
Cage the Elephant — “Melophobia”
St. Vincent — “St. Vincent”
Jack White — “Lazaretto”

Best R&B Performance
Beyoncé ft. Jay Z — “Drunk in Love”
Chris Brown ft. Usher & Rick Ross — “New Flame”
Jennifer Hudson ft. R. Kelly –“It’s Your World”
Ledisi  — “Like This”
Usher — “Good Kisser”

Best Traditional R&B Performance
Marsha Ambrosius & Anthony Hamilton — “As”
Angie Fisher — “I.R.S.”
Robert Glasper Experiment ft. Lalah Hathaway & Malcolm Jamal Warner –“Jesus Children”
Kem — “Nobody”
Antonique Smith — “Hold Up Wait A Minute (Woo Woo)”

Best R&B Song
Shawn Carter, Rasool Diaz, Noel Fisher, Jerome Harmon, Beyoncé Knowles, Timothy Mosely, Andre Eric Proctor & Brian Soko (songwriters) — “Drunk in Love” (Beyoncé ft. Jay Z)
Ronald “Flip” Colson, Warren “Oak” Felder, Usher Raymond IV, Jameel Roberts, Terry “Tru” Sneed & Andrew “Pop” Wansel (songwriters) — “Good Kisser” (Usher)
Eric Bellinger, Chris Brown, James Chambers, Malissa Hunter, Justin Booth Johnson, Mark Pitts, Usher Raymond IV, William Roberts, Maurice “Verse” Simmonds & Keith Thomas (songwriters) — “New Flame” (Chris Brown ft. Usher & Rick Ross)
Dominic Gordon, Brandon Hesson, William Roberts & Jamaica “Kahn-Cept” Smith (songwriters) — “Options (Wolfjames Version)” (Luke James ft. Rick Ross)
Jhené Aiko Chilombo (songwriter) — “The Worst” (Jhené Aiko)

Best Urban Contemporary Album
Jhené Aiko — “Sail Out”
Beyoncé — “Beyoncé”
Chris Brown — “X”
Mali Music — “Mali Is”
Pharrell Williams — “G I R L”

Best R&B Album
Bernhoft — “Islander”
Aloe Blacc — “Lift Your Spirit”
Toni Braxton & Babyface — “Love, Marriage & Divorce”
Robert Glasper Experiment — “Black Radio 2″
Sharon Jones & The Dap-Kings — “Give The People What They Want”

Best Rap Performance
Childish Gambino — “305”
Drake — “0 to 100/ The Catch Up”
Eminem — “Rap God”
Kendrick Lamar — “I”
Lecrae — “All I Need Is You”

Best Rap/Sung Collaboration
Common Featuring Jhené Aiko — “Black Majik”
Eminem ft. Rihanna — “The Monster”
I Love Makonnen ft. Drake — “Tuesday”
Schoolboy Q ft. BJ the Chicago Kid– “Studio”
Kanye West & Charlie Wilson — “Bound 2″

Best Rap Song
Ernest Clark, Jamal Jones, Onika Maraj, Marcos Palacios & J. Solone-Myvett (songwriters) — “Anaconda” (Nikki Minaj)
Mike Dean, Malik Jones, Che Pope, Elon Rutberg, Sakiya Sandifer, John Stephens, Kanye West, Charlie Wilson & Cydel Young (songwriters) — “Bound 2″ (Kanye West & Charlie Wilson)
K.Duckworth & C. Smith (songwriters) — “I” (Kendrick Lamar)
N. Fisher & C.Thomaz (songwriters) — “We Dem Boyz” (Wiz Khalifa)
A. Feeney, Aubrey Graham, A. Hernandez, P. Jeffries, M. Samuels & Noah Shebib (songwriters) — “O To 100/ The Catch Up” (Drake)

Best Rap Album
Iggy Azalea — “The New Classic”
Childish Gambino — “Because the Internet”
Common — “Nobody’s Smiling”
Eminem — “The Marshall Mathers LP2″
Oxymoron — “Schoolboy Q”
Wiz Khalifa — “Blacc Hollywood”

Best Country Solo Performance
Eric Church — “Give Me Back my Hometown”
Hunter Hayes — “Invisible”
Miranda Lambert — “Automatic”
Carrie Underwood — “Something In the Water”
Keith Urban — “Cop Car”

Best Country Duo/Group Performance
The Band Perry — “Gentle On My Mind”
Miranda Lambert with Carrie Underwood — “Somethin’ Bad”
Little Big Town — “Day Drinking”
Tim McGraw ft. Faith Hill — “Meanwhile Back At Mama’s”
Keith Urban ft. Eric Church — “Raise ‘Em Up”

Best Country Song
Miranda Lambert “– Automatic”
Kenny Chesney — “American Kids”
Eric Church — “Give Me Back My Hometown”
Glen Campbell — “I’m Not Gonna Miss You”
Tim McGraw — “Meanwhile Back At Mama’s”

Best Country Album
Dierks Bentley — “Riser”
Eric Church — “The Outsiders”
Brandy Clark — “12 Stories”
Miranda Lambert — “Platinum”
Lee Ann Womack — “The Way I’m Livin'”

Best New Age Album
Paul Avgerinos — “Bhakti”
Peter Kater & R. Carlos Nakai — “Ritual”
Ricky Kej & Wouter Kellerman — “Winds of Samsara”
Kitaro — “Symphony Live In Istanbul”
Silvia Nakkach & David Darling — “In Love And Longing”

​Best Improvised Jazz Solo
Kenny Barron — “The Eye Of The Hurricane”
Chick Corea — “Fingerprints”
Fred Hersch — “You & The Night & The Music”
Joe Lovano — “Recorda Me”
Brad Mehldau — “Sleeping Giant”

Best Jazz Vocal Album
(Billy Childs &) Various Artists — “Map To The Treasures: Reimagining Laura Nyro”
René Marie– “I Wanna Be Evil”
Gretchen Parlato — “Live in NYC”
Dianne Reeves — “Beautiful Life”
Tierney Sutton — “Paris Sessions”

Best Jazz Instrumental Album
Brian Blade & The Fellowship Band — “Landmarks”
Chick Corea Trio — “Trilogy”
Fred Hersch Trio — “Floating”
Bobby Hutcherson, David Sanborn, Joey DeFrancesco ft. Billy Hart — “Enjoy the View”
Jason Moran — “All Rise: A Joyfrul Elegy For Fats Waller”

Best Large Jazz Ensemble Album
The Clayton-Hamilton Jazz Orchestra — “The L.A. Treasures Project”
Gordon Goodwin’s Big Phat Band — “Life in the Bubble”
Rufus Reid — “Quiet Pride: The Elizabeth Catlett Project”
Archie Shepp Attica Blues Orchestra — “Live: I Hear The Sound”
The Vanguard Jazz Orchestra — “Overtime: Music of Bob Brookmeyer”

Best Latin Jazz Band
Conrad Herwig ft. Joe Lovano — “The Latin Side of Joe Henderson”
The Pedrito Martinez Group — “The Pedrito Martinez Group”
Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra — “The Offense of the Drum”
Emilio Solla Y Inestable De Brooklyn — “Second Half”
Yosvany Terry — “New Throned King”

Best Gospel Performance
Erica Campbell ft. Lecrae — “Help”
Karen Clark Sheard — “Sunday A.M. [Live]”
Mail Music — “I Believe”
Smokie Norful — “No Greater Love”
The Walls Group — “Love On The Radio”

Best Contemporary Christian Music Performance/Song
Francesca Battistelli; Francesca Battistelli, David Arthur Garcia & Ben Glover (songwriters) — “Write Your Story” (Francesca Battistelli)
Crowder (songwriter) — “Come As You Are” (Crowder)
Lecrae Featuring For King & Country; Torrance Esmond, Ran Jackson, Ricky Jackson, Kenneth Chris Mackey, Lecrae Moore, Joseph Prielozny, Joel Smallbone & Luke Smallbone (songwriters) — “Messengers” (Lecrae ft. For King & Country)
MercyMe; Nathan Cochran, David Arthur Garcia, Ben Glover, Barry Graul, Bart Millard, Soli Olds, Mike Scheuchzer & Robby Shaffer (songwriters) — “Shake” (MercyMe)
Needtobreathe; Bear Rinehart & Bo Rinehart (songwriters) — “Multiplied” (Needtobreathe)

Best Gospel Album
Erica Campbell –“Help”
Ricky Dillard & New G — “Amazing”
William McDowell –“Witholding Nothing: Live”
Smokie Norful — “Forever Yours”
Anita Wilson — “Vintage Worship”

Best Contemporary Christian Music Album
Francesca Battistelli — “If We’re Honest”
For King & Country — “Run Wild. Live Free. Love Strong”
Natalie Grant — “Hurricane”
MercyMe — “Welcome To The New”
Royal Tailor — “Royal Tailor”

Best Roots Gospel Album
T. Graham Brown — “Forever Changed”
Mike Farris — “Shine For All The People”
Gaither Vocal Band” — Hymns”
The Martins — “A Cappella”
Tim Menzies — “His Way of Loving Me”

Best Latin Pop Album
Ruben Blades –“Tangos”
Camila Raiz, Lila Downs, Niña Pastori Soledad Pastorutti — “Elypse”
Juanes –“Loco de Amor”
Marco Antonio Solis– “Gracias Por Estar Aqui”

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album
Calle 13 — “Multiviral”
Chocquibtown — “Behind the Machine”
Jorge Drexler — “Bailar En La Cueva”
Molotov — “Argua Maldita”
Ana Tijoux — “Vengo”

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)
Pepe Aguilar –“Lastime Que Sean Ajenas”
Vicente Fernández — “Mano A Mano – Tangos A La Manera De Vicente Fernández”
Ixya Herrera — “Voz Y Guitarra”
Mariachi Divas De Cindy Shea — “Aniversario”
Mariachi Los Arrieros Del Valle — “AlegrÍa Del Mariachi”

Best Tropical Latin Album
El Gran Combo De Puerto Rico — “50 Aniversario”
Aymee Nuviola — “First Class To Havana”
Palo! — “Live”
Totó La Momposina — “El Asunto”
Carlos Vives — “Más + Corazóno Profundo”

Best American Roots Performance
Greg Allman & Tah Mahal — “Statesboro Blues”
Rosanne Cash — “A Feather’s Not A Bird”
Billy Childs ft. Alison Krauss & Jerry Douglas — “And When I Die”
Keb’ Mo’ ft. the California Feet Warmers — “The Old Me Better”
Nickel Creek — “Destination”

Best American Roots Song
Rosanne Cash — “A Feather’s Not A Bird”
Jesse Winchester — “Just So  Much”
The Del McCoury Band — “The New York Trains”
Steve Martin and the Steep Canyon Rangers ft. Edie Brickell — “Pretty Little One”
John Hiatt — “Terms Of My Surrender”

Best Americana Album
Roseanne Cash — “The River & The Thread”
John Hiatt — “Terms of My Surrender”
Keb’ Mo’ — “Bluesamericana”
Nickel Creek — “A Dotted Line”
Sturgill Simpson — “Metamodern Sounds In Country Music”

Best Bluegrass Album
The Earls Of Leicester — “The Earls Of Leicester”
Noam Pikelny — “Pikelny Plays Kenny Baker Plays Bill Monroe”
Frank Solivan & Dirty Kitchen — “Cold Spell”
Bryan Sutton — “Into My Own”
Rhonda Vincent — “Only Me”

Best Blues Album
Dave Alvin & Phil Alvin – “Common Ground – Dave Alvin & Phil Alvin Play And Sing The Songs Of Big Bill Broonzy”
Ruthie Foster – “Promise of a Brand New Day”
Charlie Musselwhite – “Juke Joint Chapel”
Bobby Rush With Blinddog Smokin’ – “Decisions”
Johnny Winter – “Step Back”

Best Folk Album
Mike Auldridge, Jerry Douglas & Rob Ickes — “Three Bells”
Alice Gerrard — “Follow The Music”
Eliza Gilkyson — “The Nocturne Diaries”
Jesse Winchester — “A Reasonable Amount Of Trouble”

Best Regional Roots Music Album
Bonsoir, Catin — “Light The Stars”
Kamaka Kukona — “Hanu ‘A’ala”
Magnolia Sisters — “Love’s Lies”
Jo-El Sonnier — “The Legacy”
Joe Tohonnie Jr. — Ceremony”

Best Reggae Album
Ziggy Marley — “Fly Rasta”
Sean Paul — “Full Frequency”
Lee ‘Scratch’ Perry — “Back On The Controls”
Shaggy — “Out of Many, One Music”
Sly & Robbie & Spicy Chocolate — “The Reggae Power”
Soja — “Amid The Noise And Haste”

Best World Music Album
Toumani Diabaté & Sidiki Diabaté — “Toumani & Sidiki”
Angelique Kidjo — “Eve”
Wu Man, Luis Conte & Daniel Ho — “Our World In Song”
Sergio Mendes — “Magic”
Anoushka Shankar — “Traces Of You”

Best Children’s Album
Neela Vaswani — “I Am Malala: How One Girl Stood Up For Education And Changed The World (Malala Yousafzai)
Brady Rymer And The Little Band That Could — “Just Say Hi!”
Secret Agent 23 Skidoo — “The Perfect Quirk”
The Okee Dokee Brothers — “Through The Woods”

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)
James Franco — “Actors Anonymous”
Jimmy Carter — “A CalL To Action”
John Waters — “Carsick: John Waters Hitchhikes Across America”
Joan Rivers — “Diary Of A Mad Diva”
Elizabeth Warren — “A Fighting Chance”
Gloria Gaynor — “We Will Survive: True Stories Of Encouragement, Inspiration, And The Power Of Song”

Best Comedy Album
“Weird Al” Yankovic — “Mandatory Fun”
Jim Gaffigan — “Obsessed”
Louis C.K. — “Oh My God”
Patton Oswalt — “Tragedy Plus Comedy Equals Time”
Sarah Silverman — “We Are Miracles”

Best Musical Theater Album
James Monroe Iglehart, Adam Jacobs & Courtney Reed, principal soloists; Frank Filipetti, Michael Kosarin, Alan Menken & Chris Montan, producers (Alan Menken, composer; Howard Ashman, Chad Beguelin & Tim Rice, lyricists) (Original Broadway Cast) –“Aladin”
Jessie Mueller, principal soloist; Jason Howland, Steve Sidwell & Billy Jay Stein, producers (Carole King, composer & lyricist) (Original Broadway Cast) — “Beautiful: The Carole King Musical”
Jefferson Mays & Bryce Pinkham, principal soloists; Kurt Deutsch & Joel Moss, producers; Robert L. Freedman, lyricist; Steven Lutvak, composer & lyricist (Original Broadway Cast) — “A Gentleman’s Guide To Love & Murder”
Lena Hall & Neil Patrick Harris, principal soloists; Justin Craig, Tim O’Heir & Stephen Trask, producers (Stephen Trask, composer & lyricist) (Original Broadway Cast) — “Hedwig And The Angry Inch”
Cheyenne Jackson & Alexandra Silber, principal soloists; Michael Tilson Thomas & Jack Vad, producers (Leonard Bernstein, composer; Stephen Sondheim, lyricist) (Cheyenne Jackson & Alexandra Silber With The San Francisco Symphony) — “West Side Story”

Best Compilation Sountrack For Visual Media
Susan Jacobs & David O. Russell, compilation producers — “American Hustle”
Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez, Tom MacDougall & Chris Montan, compilation producers — “Frozen”
Peter Afterman & Harry Weinger, compilation producers — “Get On Up: The James Brown Story
James Gunn, compilation producer — “Guardians Of The Galaxy: Awesome Mix Vol. 1″
Robbie Robertson, compilation producer — “The Wolf Of Wall Street”

Best Score Sountrack For Visual Media
Christophe Beck, composer — “Frozen”
Trent Reznor & Atticus Ross, composers — “Gone Girl”
Alexandre Desplat, composer — “The Grand Budapest Hotel”
Steven Price, composer — “Gravity”
Thomas Newman, composer — “Saving Mr. Banks”

Best Song Written For Visual Media
Joshua Bartholomew, Lisa Harriton, Shawn Patterson, Andy Samberg, Akiva Schaffer & Jorma Taccone, songwriters (Tegan And Sara Featuring The Lonely Island) — “Everything Is Awesome!!!”
Ed Sheeran, songwriter — “I See Fire”
Glen Campbell & Julian Raymond, songwriters — “I’m Not Gonna Miss You”
Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez, songwriters — “Let It Go”
Spike Jonze & Karen O, songwriters (Scarlett Johansson & Joaquin Phoenix) — “The Moon Song”

Best Instrumental Composition
John Williams, composer — “The Book Thief”
Stanley Clarke, composer — “Last Train To Sanity”
Gordon Goodwin, composer — “Life In The Bubble”
Rufus Reid, composer — “Recognition
Edgar Meyer & Chris Thile, composers — “Tarnation”

Best Arrangement, Instrumental Or A Cappella
Pete McGuinness, arranger — “Beautiful Dreamer”
Ben Bram, Mitch Grassi, Scott Hoying, Avi Kaplan, Kirstin Maldonado & Kevin Olusola, arrangers — “Daft Punk”
Gordon Goodwin, arranger — “Get Smart”
Alfredo Rodriguez, arranger — “Guantanamera”
Chris Walden, arranger — “Moon River”

Best Arrangement, Instruments And Vocals
Jeremy Fox, arranger — “All My Tomorrows”
Vince Mendoza, arranger — “Goodnight America”
Billy Childs, arranger — “New York Tendaberry”
Gordon Goodwin & Judith Hill, arrangers — “Party Rockers”
Pete McGuinness, arranger — “What Are You Doing The Rest Of Your Life?”

Best Recording Package
David Chen & Andrew Wong, art directors — “Formosa Medicine Show”
Vaughan Oliver, art director — “Indie Cindy”
Jeff Ament, Don Pendleton, Joe Spix & Jerome Turner, art directors — “Lightning Bolt”
Jesse Kanda, art director — “LP1″
Sarah Larnach, art director — “Whispers”

Best Boxed Or Special Limited Edition Package
Leland Meiners & Ken Shipley, art directors — “Cities Of Darkscorch”
Gary Burden & Jenice Heo, art directors (Neil Young) — “A Letter Home (Viinyl Box Set)”
Susane Archie, Dean Blackwood & Jack White, art directors — “The Rise & Fall Of Paramount Records, Volume One (1917 – 27)”
Andy Carne & Imogen Heap, art directors — “Sparks (Delux Album Box Set)”
Jessica Dessner, Lisa Glines, Doran Tyson & Steve Vance, art directors (Grateful Dead) — “Spring 1990 (The Other One)”

Best Album Notes
David Sager, album notes writer (Isham Jones Rainbo Orchestra) — “Happy: The 1920 Rainbo Orchestra Sides”
Alec Palao, album notes writer (Various Artists) — “I’m Just Like You: Sly’s Stone Flower 1969 – 70″
Ashley Kahn, album notes writer (John Coltrane) — “Offering: Live At Temple University”
Scott B. Bomar, album notes writer (Various Artists) — “The Other Side Of Bakersfield: 1950s & 60s Boppers And Rockers From ‘Nashville West’, Vol. 1″
Jon Kirby, album notes writer (Various Artists) — “Purple Snow: Forecasting The Minneapolis Sound”
Scott Blackwood, album notes writer (Various Artists) — “The Rise & Fall Of Paramount Records, Volume One (1917 – 27)”

Best Historical Album
Jeffrey Green, Ranier E. Lotz & Howard Rye, compilation producers; Christian Zwarg, mastering engineer (Various Artists) – “Black Europe: The Sounds And Images Of Black People In Europe Pre-1927″
Colin Escott & Cheryl Pawelski, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Hank Williams) – “The Garden Spot Programs, 1950″
Meagan Hennessey & Richard Martin, compilation producers; Richard Martin, mastering engineer (Isham Jones Rainbo Orchestra) — “Happy: The 1920 Rainbo Orchestra Sides”
Steven Lance Ledbetter & David Murray, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists) — “Longing For The Past: The 78 RPM Era In Southeast Asia”
Hunter Lea, Patrick McCarthy & Matt Sullivan, compilation producers; John Baldwin, mastering engineer (Various Artists) – “There’s A Dream I’ve Been Saving: Lee Hazlewood Industries 1966 – 1971 (Deluxe Edition)

Best Engineered Album, Non-Classical
Richard King & Dave Sinko, engineers; Robert C. Ludwig, mastering engineer (Chris Thile & Edgar Meyer) – “Bass & Mandolin”
Ross Hogarth & Casey Wasner, engineers; Richard Dodd, mastering engineer (Keb’ Mo’) – “Bluesamericana”
Tom Elmhirst, David Greenbaum, Florian Lagatta, Cole Marsden Greif-Neill, Robbie Nelson, Darrell Thorp, Cassidy Turbin & Joe Visciano, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Beck) – “Morning Phase”
Chuck Ainlay, engineer; Gavin Lurssen, mastering engineer (Lee Ann Womack) – “The Way I’m Livin'”
Tchad Blake, Thomas Dybdahl, Oyvind Jakobsen, Jo Ranheim, Itai Shapira & David Way, engineers; Bernie Grundman, mastering engineer (Thomas Dybdahl) — What’s Left Is Forever

Producer Of The year, Non-Classical
Paul Epworth – “Pendulum” (FKA Twigs), “Queenie Eye (Paul McCartney), “Road” (Paul McCartney), “Save Us” (Paul McCartney)
John Hill — “All You Never Say” (Birdy), “Burning Gold” (Christina Perri), “Can’ Remember To Forget You” (Shakira Featuring Rihanna), “Goldmine” (Kimbra), “Guts Over Fear” (Eminem Featuring Sia), “Strange Desire” (Bleachers), “Voices” (Phantogram), Water Fountain (Tune-Yards)
Jay Joyce — “About Last Night” (Sleeper Agent), “It Goes Like This” (Thomas Rhett), Melophobia (Cage The Elephant), “Montibello Memories (Matrimony), “Mountains Of Sorrow, Rivers Of Song” (Amos Lee), “The Outsiders” (Eric Church)
Greg Kurstin — “Beating Heart” (Ellie Goulding), “Chandelier” (Sia), “Double Rainbow” (Katy Perry), “Gunshot” (Lykke Li), “Money Power Glory” (Lana Del Ray), “1000 Forms Of Fear” (Sia), “Sheezus” (Lily Allen), “Wrapped In Red” (Kelly Clarkson)
Max Martin — “Bang Bang” (Jessie J, Ariana Grande & Nicki Minaj), “Break Free” (Ariana Grande Featuring Zedd), “Dark Horse” (Katy Perry Featuring Juicy J), “Problem” (Ariana Grande Featuring Iggy Azalea), “Shake It Off” (Taylor Swift), “Unconditionally” (Katy Perry)

Best Remixed Recording, Non-Classical
Tijs Michiel Verwest, remixer (John Legend) – “All Of Me (Tiesto’s Birthday Treatment Remix)”
MING, remixer (Crossfingers Featuring Danny Losito) – “Falling Out (Ming Remix)”
Audien, remixer (Bastille) – ” Pompeii (Audien Remix)”
Eddie Amador, remixer (Five Knives) – “The Rising (Eddie Amador Remix)”
Ryan Raddon, remixer (Galantis) – “Smile (Kaskade Edit)”
Robin Schulz, remixer (Mr. Probz) – “Waves (Robin Schulz Remix)”

Best Surround Sound Album
Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Vladimir Ashkenazy & Philharmonia Orchestra) – “Beppe: Remote Galaxy”
Elliot Scheiner, surround mix engineer; Bob Ludwig, surround mastering engineer; Beyoncé Knowles, surround producer (Beyoncé) – “Beyonce”
David Miles Huber, surround mix engineer; David Miles Huber, surround mastering engineer; David Miles Huber, surround producer (David Miles Huber) – “Chamberland: The Berlin Remixes”
Damon Iddins & Andy Jackson, surround mix engineers; Damon Iddins & Andy Jackson, surround mastering engineers (Pink Floyd) – “The Division Bell (20th Anniversary Deluxe Box Set)”
Hans-Jörg Maucksch, surround mix engineer; Hans-Jörg Maucksch, surround mastering engineer; Günter Pauler, surround producer (Song Zuying, Yu Long & China Philharmonic Orchestra) – “Epics Of Love”
Michael Bishop & Robert Friedrich, surround mix engineers; Michael Bishop, surround mastering engineer; Elaine Martone, surround producer (Benjamin Zander & Philharmonia Orchestra) – “Mahler: Symphony No. 2 ‘Resurrection'”

Best Engineered Album, Classical
Richard King, engineer; Wolfgang Schiefermair, mastering engineer (David Robertson & St. Louis Symphony) – “Adams, John: City Noir”
Dmitriy Lipay & Nathaniel Reichman, engineers; Nathaniel Reichman, mastering engineer (Ludovic Morlot & Seattle Symphony) – “Adams, John Luther: Become Ocean”
Dmitriy Lipay, engineer; Dmitriy Lipay, mastering engineer (Ludovic Morlot & Seattle Symphony) – “Dutilleux: Symphony No. 1; Tout Un Monde Lointain; The Shadows Of Time”
David Frost & Christopher Willis, engineers; Tim Martyn, mastering engineer (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra – “Riccardo Muti Conducts Mason Bates & Anna Clyne”
Michael Bishop, engineer; Michael Bishop, mastering engineer (Robert Spano, Norman Mackenzie, Atlanta Symphony Orchestra & Chorus) – “Vaughan Williams: Dona Nobis Pacem; Symphony No. 4; The Lark Ascending”

Producer Of The Year, Classical
Morten Lindberg — Beppe: Remote Galaxy (Vladimir Ashkenazy & Philharmonia Orchestra), Dyrud: Out Of Darkness (Vivianne Sydnes & Nidaros Cathedral Choir), Ja, Vi Elsker (Tone Bianca Sparre Dahl, Ingar Bergby, Staff Band Of The Norwegian Armed Forces & Schola Cantorum), Symphonies Of Wind Instruments (Ingar Bergby & Royal Norwegian Navy Band)
Dmitriy Lipay — Adams, John Luther: Become Ocean (Ludovic Morlot & Seattle Symphony), Dutilleux: Symphony No. 1; Tout Un Monde Lointain; The Shadows Of Time (Ludovic Morlot & Seattle Symphony), Fauré: Masques Et Bergamasques; Pelléas Et Mélisande; Dolly (Ludovic Morlot, Seattle Symphony Chorale & Seattle Symphony), Hindemith: Nobilissima Visione; Five Pieces For String Orchestra (Gerard Schwarz & Seattle Symphony), Ives: Symphony No. 2; Carter: Instances; Gershwin: An American In Paris (Ludovic Morlot & Seattle Symphony), Ravel: Orchestral Works; Saint-Saëns: Organ Symphony (Ludovic Morlot & Seattle Symphony)
Elaine Martone — Hallowed Ground (Louis Langrée, Maya Angelou, Nathan Wyatt & Cincinnati Symphony Orchestra), Mahler: Symphony No. 2 ‘Resurrection’ (Benjamin Zander, Stefan Bevier, Philharmonia Chorus & Orchestra), Sibelius: Symphonies Nos. 6 & 7; Tapiola (Robert Spano & Atlanta Symphony Orchestra), Vaughan Williams: Dona Nobis Pacem; Symphony No. 4; The Lark Ascending (Robert Spano, Norman Mackenzie, Atlanta Symphony Orchestra & Chorus)
Judith Sherman — Beethoven: Cello & Piano Complete (Fischer Duo),Brahms By Heart (Chiara String Quartet), Composing America (Lark Quartet), Divergence (Plattform K + K Vienna), The Good Song (Thomas Meglioranza), Mozart & Brahms: Clarinet Quintets (Anthony McGill & Pacifica Quartet), Snapshot (American Brass Quintet), Two X Four (Jaime Laredo, Jennifer Koh, Vinay Parameswaran & Curtis 20/21 Ensemble), Wagner Without Words (Ll_r Williams)
David Starobin — All The Things You Are (Leon Fleisher), Complete Crumb Edition, Vol. 16 (Ann Crumb, Patrick Mason, James Freeman & Orchestra 2001), Game Of Attrition – Arlene Sierra, Vol. 2 (Jac Van Steen & BBC National Orchestra Of Wales), Haydn, Beethoven & Schubert (Gilbert Kalish), Mozart: Piano Concertos, No. 12, K. 414 & No. 23, K. 488 (Marianna Shirinyan, Scott Yoo & Odense Symphony Orchestra), Music Of Peter Lieberson, Vol. 3 (Scott Yoo, Roberto Diaz, Steven Beck & Odense Symphony Orchestra), Rochberg, Chihara & Rorem (Jerome Lowenthal), Tchaikovsky: The Tempest, Op. 18 & Piano Concerto No. 1, Op. 23 (Joyce Yang, Alexander Lazarev & Odense Symphony Orchestra)

Best Orchestral Performance
David Robertson, conductor (St. Louis Symphony) — “Adams, John: City Noir”
Ludovic Morlot, conductor (Seattle Symphony) — Dutilleux: Symphony No. 1; Tout Un Monde Lointain; The Shadows Of Time
Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra) – “Dvořák: Symphony No. 8; Janáček: Symphonic Suite From Jenůfa”
Simon Rattle, conductor (Berliner Philharmoniker) – “Schumann: Symphonien 1-4″
Robert Spano, conductor (Atlanta Symphony Orchestra) – “Sibelius: Symphonies Nos. 6 & 7; Tapiola”

Best Opera Recording
Paul O’Dette & Stephen Stubbs, conductors; Aaron Sheehan; Renate Wolter-Seevers, producer (Boston Early Music Festival Chamber Ensemble; Boston Early Music Festival Vocal Ensemble) – “Charpentier: La Descente D’Orphée Aux Enfers”
Kenneth Kiesler, conductor; Dan Kempson, Jennifer Lane, Tamara Mumford, Sidney Outlaw, Lori Phillips & Brenda Rae; Tim Handley, producer (University Of Michigan Percussion Ensemble & University Of Michigan Symphony Orchestra; University Of Michigan Chamber Choir, University Of Michigan Orpheus Singers, University Of Michigan University Choir & UMS Choral Union) – “Milhaud: L’Orestie D’Eschyle”
William Christie, conductor; Sarah Connolly, Stéphane Degout, Christiane Karg, Ed Lyon & Katherine Watson; Sébastien Chonion, producer (Orchestra Of The Age Of Enlightenment; The Glyndebourne Chorus) – “Rameau: Hippolyte Et Aricie”
Sylvain Cambreling, conductor; Andreas Conrad & Franz Grundheber; Reinhard Oechsler, producer (SWR Sinfonieorchester Baden-Baden Und Freiburg; EuropaChorAkademie) – “Schönberg: Moses Und Aron”
Christian Thielemann, conductor;René Jacobs, conductor (Werner Güra & Johannes Weisser; Akademie Für Alte Musik Berlin; Rias Kammerchor & Staats-Und Domchor Berlin) – “Bach: Matthäus-Passion”
Vivianne Sydnes, conductor (Erlend Aagaard Nilsen & Geir Morten Øien; Sarah Head & Lars Sitter; Nidaros Cathedral Choir) – “Dyrud: Out Of Darkness”
Andrew Davis, conductor; Stephen Jackson, chorus master (Susan Gritton; BBC Symphony Orchestra; BBC Symphony Chorus) – “Holst: First Choral Symphony; The Mystic Trumpeter”
John Butt, conductor (Matthew Brook, Rowan Hellier, Thomas Hobbs & Joanne Lunn; Dunedin Consort) – “Mozart: Requiem”
Craig Hella Johnson, conductor (Conspirare) — The Sacred Spirit Of RussiaEvelyn Herlitzius, Waltraud Meier, René Pape & Anne Schwanewilms; Arend Prohmann, producer (Staatskapelle Dresden; Sächsischer Staatsopernchor Dresden) – “Strauss: Elektra”

Best Choral Performance
René Jacobs, conductor (Werner Güra & Johannes Weisser; Akademie Für Alte Musik Berlin; Rias Kammerchor & Staats-Und Domchor Berlin) – “Bach: Matthäus-Passion”
Vivianne Sydnes, conductor (Erlend Aagaard Nilsen & Geir Morten Øien; Sarah Head & Lars Sitter; Nidaros Cathedral Choir) – “Dyrud: Out Of Darkness”
Andrew Davis, conductor; Stephen Jackson, chorus master (Susan Gritton; BBC Symphony Orchestra; BBC Symphony Chorus) – “Holst: First Choral Symphony; The Mystic Trumpeter”
John Butt, conductor (Matthew Brook, Rowan Hellier, Thomas Hobbs & Joanne Lunn; Dunedin Consort) – “Mozart: Requiem
Craig Hella Johnson, conductor (Conspirare) – “The Sacred Spirit Of Russia”

Best Chamber Music/Small Ensemble
David Krakauer & A Far Cry — “Dreams & Prayers”
Hilary Hahn & Cory Smythe — “In 27 Pieces – “The Hilary Hahn Encores”
Steven Isserlis & Olli Mustonen – “Martinů: Cello Sonatas Nos. 1-3″
Partch — Partch: Castor & Pollux
New York Polyphony – “Sing Thee Nowell”

Best Classical Instrumental Solo
Leon Fleisher – “All The Things You Are”
Daniil Trifonov – “The Carnegie Recital”
Xavier Phillips; Ludovic Morlot, conductor (Seattle Symphony) – “Dutilleux: Tout Un Monde Lointain”
Jason Vieaux – “Play”
Jory Vinikour – “Toccatas”

Best Classical Solo Vocal Album
Anne Sofie Von Otter; Bengt Forsberg, accompanist (Carl Bagge, Margareta Bengston, Mats Bergström, Per Ekdahl, Bengan Janson, Olle Linder & Antoine Tamestit) – “Douce France”
Philippe Jaroussky; Andrea Marcon, conductor (Cecilia Bartoli; Venice Baroque Orchestra) – “Porpora: Arias”
Florian Boesch; Malcolm Martineau, accompanist – “Schubert: Die Schöne Müllerin”
Joyce DiDonato; Riccardo Minasi, conductor (Chœur De L’Opéra National De Lyon; Orchestre De L’Opéra National De Lyon) – “Stella Di Napoli”
Lawrence Brownlee; Constantine Orbelian, conductor (Kaunas City Symphony Orchestra) – “Virtuoso Rossini Arias”

Best Classical Compendium
Jeffrey Skidmore, conductor; Colin Matthews, producer — “Britten To America”
Giedrė Dirvanauskaitė, Daniil Grishin, Gidon Kremer, & Daniil Trifonov & Kremerata Baltica; Manfred Eicher, producer – “Mieczysław Weinberg”
Mike Marshall & Turtle Island Quartet; Mike Marshall, producer – “Mike Marshall & The Turtle Island Quartet”
Partch; John Schneider, producer – “Partch: Plectra & Percussion Dances”
Paul Daniel, conductor; Andrew Walton, producer – “The Solent – Fifty Years Of Music By Ralph Vaughan Williams”

Best Contemporary Classical Composition
John Luther Adams, composer (Ludovic Morlot & Seattle Symphony) – “Adams, John Luther: Become Ocean”
Anna Clyne, composer (Jaime Laredo, Jennifer Koh, Vinay Parameswaran & Curtis 20/21 Ensemble) – “Clyne, Anna: Prince Of Clouds”
George Crumb, composer (Ann Crumb, Patrick Mason, James Freeman & Orchestra 2001) – “Crumb, George: Voices From The Heartland”
Stephen Paulus, composer (Eric Berlin, Richard Kelley, James Patrick Miller & UMASS Wind Ensemble) – “Paulus, Stephen: Concerto For Two Trumpets & Band”
Roberto Sierra, composer (Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony) – “Sierra, Roberto: Sinfonía No. 4″

Best Music Video
Arcade Fire — “We Exist”
DJ Snake & Lil Jon — “Turn Down For What”
Sia — “Chandelier
Pharrell Williams — “Happy”
Woodkid Featuring Max Richter — “The Golden Age”

Best Music Film
Beyoncé & Jay Z — “Beyoncé & Jay Z: On The Run Tour”
Coldplay — “Ghost Stories”
Darlene Love, Merry Clayton, Lisa Fischer & Judith Hill — “20 Feet From Stardom”
Metallica — “Metallica Through The Never”
Pink — “The Truth About Love Tour: Live From Melbourne”

She Rocks Awards in Anaheim During 2015 NAMM Show

There will be a lot of star power in Anaheim on Friday, January 23 for the 2015 She Rocks Awards, taking place, during the 2015 Winter NAMM show.   Industry professionals, music icons, artists, fans, and media will gather together to celebrate, recognize and honor women in music. The 2015 She Rocks Awards promise to be the most dynamic She Rocks Awards ceremony yet.  A portion of the proceeds of the event will go to benefit the Girls Rock Camp Alliance

With an impressive artist lineup and co-hosting duties being shared between WiMN Founder Laura B. Whitmore and platinum-selling guitarist and solo artist Orianthi.  The She Rocks Awards will be kicked off by Americana band SHEL, and throughout the evening will feature an all-star house band led by acclaimed guitarist Gretchen Menn, and include Zepparella members Angeline Saris on bass, Clementine on drums, and guest keyboardist Jenna Paone.


Honorees include:

  • Grammy Award-winning, multi-platinum artist Colbie Caillat*
  • Grammy Award-nominated saxophone player and singer-songwriter Mindi Abair*
  • Iconic, platinum-selling all-female pop band The Bangles*
  • Avedis Zildjian CEO Craigie Zildjian
  • Beacock Music Co-Owner Gayle Beacock
  • Vice President for Online Learning and Continuing Education/ CEO for Berklee’s award-winning online continuing education program, Berklee Online, Debbie Cavalier
  • Vice President of Brand Marketing for C.F. Martin & Co, Amani Duncan
  • Editor of Music Inc. and UpBeat Daily magazines, Katie Kailus
  • Vice President of iconic Capitol Studios Paula Salvatore

*Also performing

Ticket Sales:

Purchase tickets and find out more about the She Rocks Awards at www.sherocksawards.com.

 2014 She Rocks Awards Video

NAMM 2014: Best Moments & Gadgets


We attended the National Association of Music Merchants (NAMM) trade show in Anaheim, CA.  There were 1,533 exhibits representing over 5,000 Brands and over 96,000 members in attendance.  We were very fortunate to connect with several industry professionals such as  Music artist Tori Kelly,  Guitarist & Composer Alex Hutchings playing on Laney Amplifiers and the “Forbes Best Producer ever” Terry Lewis .

We also attended the NAMM’s “Music for Life” award ceremony which recognizes individuals and organizations that demonstrate support for and exemplify NAMM’s vision that the joy of making music is a precious element of daily living for everyone. This Year’s award winner is Smokey Robinson.  Past recipients have included Stevie Wonder, Yoko Ono, Quincy Jones, as well as members of Congress, governors, business leaders, the Smithsonian, and Sesame Workshop.

The tech products were also very impressive.  Musician Tech Gadgets are getting smaller, going wireless and are easier for non technical musicians to use.  However, there were a couple of gadgets that require extensive training & practuce to use,  We felt like we were at CES for Musicians during our tour and had a wonderful experience.

Our Favorite Gadgets

  • Alto Professional Wireless speakers:  Built in Bluetooth Technology.  Sound quality is amazing!  Streams audio from iPhone, iPad, iPod or laptop without any cables.   You can also use it as a traditional PA speaker.
  • Korg USA Inc. Gadget a synthesizer  studio for iPad that has over 15 virtual synths that cover every electronic sound.  We especially love the drum sounds!
  • Numark iDJ Pro professional DJ controller that can be integrated with an iPad.  Pure awesome!
  • Jammit a music app tutor for the iPad that allows Musicians to isolate voice, instruments and music  tracks on original songs.
  • GoPro debuted the HERO3+ Black Edition bundle with mounts for music to help musicians capture and share epic moments.

Our NAMM 2014 Favorite Moments


There were 1,533 exhibits representing over 5,000 Brands and over 96,000 members in attendance.


Smokey Robinson Honored With NAMM’s “Music for Life” Award


“Babyface” Edmonds attends 2014 NAMM

Piano Arc QRS!

Sheila E. Rockin the House.


USC Band Drumline With Yamaha Drums!

Summer Festival Of Arts Laguna Beach 2013

The 2013 Pageant Celebrates 80 Years of Living Pictures at The Festival of Arts in Laguna Beach.  The exhibit offers  original paintings, photography, printmaking, sculpture, jewelry, handcraftedwood and furniture, ceramics, glass and more – all by 140 of Orange County’s finest artists.  In order to participate in the event, all eligible artists go through a rigorous selection process.  I had the opportunity to attend the VIP Preview event and was overwhelmed with the amount of original and unique art displayed. One evening is just not enough to explore and appreciate all the art, artists and culture experienced at this event.   The artists were also present and shared the inspiration for their artistic creations.  

Meet Artist Paul. Bond his work: Eleanor Dreams of a Miraculous Rescue #festivalofarts

The Laguna Festival of Arts is a must see arts event in local Orange County.  Consider planning your date in advance and making a day out of it by  arriving early and dining in the local community such as Laguna Culinary Arts or other local restaurants.  If you are a art lover also consider doing some research for upcoming classes or potential purchases to add to your art collection.  

It was my first time attending the event and I am enamored by the celebration, art, culture and community surrounding the event.  

June 30 through August 31, 2013

650 Laguna Canyon Rd
Laguna Beach, CA 92651
Phone: (949) 494-1145

Additional Information 

Hours of Operation 10am-11:30pm 

Details & Special Events

The 55th #Grammys Awards Winners – FULL List

The 55th Annual Grammy Awards were spectacular!   CBS imposed a rated PG dress code which made for an interesting affair considering most of the attendees were rock stars or music enthusiasts.  Most stars kept their attire rated PG.  The best dressed Grammy goes to Justin Timberlake and Carrie Underwood for keeping it classy.

All performances were a great reminder of the classic music styles of the 80s with standout performances by Justin Timberlake, Bruno Mars, Sting and the Marleys.  Best Performance of the Night is a tie between Bruno Mars and Sting and the Bob Marley tribute.

Bruno Mars – Rihanna – Sting Bob Marley Tribute Encore Performance

Grammy Awards Winners 2013

Record of the Year
“Lonely Boy” by The Black Keys
“Stronger (What Doesn’t Kill You)” by Kelly Clarkson
“We Are Young” by Fun., featuring Janelle Monáe
“Somebody That I Used To Know” by Gotye, featuring Kimbra – WINNER
“Thinkin Bout You” by Frank Ocean
“We Are Never Ever Getting Back Together” by Taylor Swift

Album of the Year
“El Camino” by The Black Keys
“Some Nights” by Fun.
“Babel” by Mumford & Sons – WINNER
“Channel Orange” by Frank Ocean
“Blunderbuss” by Jack White

Song of the Year
“The A Team” by Ed Sheeran
“Adorn” by Miguel Pimentel
“Call Me Maybe” by Carly Rae Jepsen
“Stronger (What Doesn’t Kill You)” by Kelly Clarkson
“We Are Young” by Fun., featuring Janelle Monáe – WINNER

Best New Artist 
Alabama Shakes
Hunter Hayes
The Lumineers
Frank Ocean


Best Pop Solo Performance
“Set Fire To The Rain” [Live] by Adele – WINNER
“Call Me Maybe” by Carly Rae Jepsen
“Stronger (What Doesn’t Kill You)” by Kelly Clarkson
“Wide Awake” by Katy Perry
“Where Have You Been” by Rihanna

Best Pop Duo/Group Performance 
“Shake It Out” by Florence & The Machine
“We Are Young” by Fun., featuring Janelle Monáe
“Somebody That I Used To Know” by Gotye, featuring Kimbra – WINNER
“Sexy And I Know It” by LMFAO
“Payphone” by Maroon 5 & Wiz Khalifa

Best Pop Instrumental Album
“24/7” by Gerald Albright & Norman Brown
“Impressions” by Chris Botti – WINNER
“Four Hands & A Heart Volume One” by Larry Carlton
“Lives At The Blue Note Tokyo” by Dave Koz
“Rumbadoodle” by Arun Shenoy

Best Pop Vocal Album
“Stronger” by Kelly Clarkson – WINNER
“Ceremonials” by Florence & The Machine
“Some Nights” by Fun.
“Overexposed” by Maroon 5
“The Truth About Love” by Pink


Best Dance Recording
“Levels” by Avicii
“Let’s Go” by Calvin Harris, featuring Ne-Yo
“Bangarang” by Skrillex, featuring Sirah – WINNER
“Don’t You Worry Child” by Swedish House Mafia, featuring John Martin
“I Can’t Live Without You” by Al Walser

Best Dance/Electronica Album
“Wonderland” by Steve Aoki
“Don’t Think” by The Chemical Brothers
“Album Title Goes Here” by Deadmau5
“Fire & Ice” by Kaskade
“Bangarang” by Skrillex – WINNER

Traditional Pop

Best Traditional Pop Vocal Album
“Christmas” by Michael Bublé
“A Holiday Carole” by Carole King
“Kisses On The Bottom” by Paul McCartney – WINNER


Best Rock Performance
“Hold On” by Alabama Shakes
“Lonely Boy” by The Black Keys – WINNER
“Charlie Brown” by Coldplay
“I Will Wait” by Mumford & Sons
“We Take Care Of Our Own” by Bruce Springsteen

Best Hard Rock/Metal Performance
“I’m Alive” by Anthrax
“Love Bites (So Do I)” by Halestorm – WINNER
“Blood Brothers” by Iron Maiden
“Ghost Walking” by Lamb of God
“No Reflection” by Marilyn Manson
“Whose Life (Is It Anyways?)” by Megadeth

Best Rock Song
“Freedom At 21” by Jack White
“I Will Wait” by Ted Dwane, Ben Lovett, Winston Marshall & Marcus Mumford
“Lonely Boy” by Dan Auerbach, Brian Burton & Patrick Carney – WINNER
“Madness” by Matthew Bellamy
“We Take Care Of Our Own” by Bruce Springsteen

Best Rock Album
“El Camino” by The Black Keys – WINNER
“Mylo Xyloto” by Coldplay
“The 2nd Law” by Muse
“Wrecking Ball” by Bruce Springsteen
“Blunderbuss” by Jack White


Best Alternative Music Album
“The Idler Wheel Is Wiser Than The Driver Of The Screw And Whipping Cords Will Serve You More Than Ropes Will Ever Do” by Fiona Apple
“Biophilia” by Björk
“Making Mirrors” by Gotye – WINNER
“Hurry Up, We’re Dreaming” by M83
“Bad As Me” by Tom Waits


Best R&B Performance
“Thank You” by Estelle
“Gonna Be Alright (F.T.B.)” by Robert Glasper Experiment, featuring Ledisi
“I Want You” by Luke James
“Adorn” by Miguel
“Climax” by Usher – WINNER

Best Traditional R&B Performance
“Lately” by Anita Baker
“Love On Top” by Beyoncé – WINNER
“Wrong Side Of A Love Song” by Melanie Fiona
“Real Good Hands” by Gregory Porter
“If Only You Knew” by SWV

Best R&B Song
“Adorn” by Miguel Pimentel – WINNER
“Beautiful Surprise” by Tamia Hill, Claude Kelly & Salaam Remi
“Heart Attack” by Benjamin Levin, Rico Love & Tremaine Neverson
“Pray For Me” by Antonio Dixon, Kenny Edmonds, Anthony Hamilton & Patrick “jQue” Smith
“Refill” by Darhyl “DJ” Camper, Elle Varner & Andrew “Pop” Wansel

Best Urban Contemporary Album
“Fortune” by Chris Brown
“Kaleidoscope Dream” by Miguel
“Channel Orange” by Frank Ocean – WINNER

Best R&B Album
“Black Radio” by Robert Glasper Experiment – WINNER
“Back To Love” by Anthony Hamilton
“Write Me Back” by R. Kelly
“Beautiful Surprise” by Tamia
“Open Invitation” by Tyrese


Best Rap Performance
“HYFR (Hell Ya F***ing Right) by Drake, featuring Lil’ Wayne
“N****s In Paris” by Jay-Z & Kanye West – WINNER
“Daughters” by Nas
“Mercy” by Kanye West, featuring Big Sean, Push T & 2 Chainz
“I Do” by Young Jeezy, featuring Jay-Z & André 3000

Best Rap/Sung Collaboration
“Wild Ones” by Flo Rida, featuring Sia
“No Church in the Wild” by Jay-Z & Kanye West, featuring Frank Ocean & The-Dream –WINNER
“Tonight (Best You Ever Had)” by John Legend, featuring Ludacris
“Cherry Whine” by Nas, featuring Amy Winehouse
“Talk That Talk” by Rihanna, featuring Jay-Z

Best Rap Song
“Daughters” by Nasir Jones & Ernest Wilson
“Lotus Flower Bomb” by Olubowale Akintimehin, S. Joseph Dew, Jerrin Howard, Walker Johnson & Miguel Jontel Pimentel
“Mercy” by Sean Anderson, Mike Dean, Tauheed Epps, Willie Hansbro, Malik Yusef Jones, Anthony Khan, Stephen Taft, James Thomas, Terrence Thornton, Herbert Turner & Kanye West
“The Motto” by Dwayne Carter, Aubrey Graham, Noah “40″ Shebib & Tyler Williams
“N****s In Paris” by Shawn Carter, Mike Dean, Chauncey Hollis & Kanye West – WINNER
“Young, Wild & Free” by Calvin Broadus, Chris Brody Brown, Philip Lawrence, Ari Levine, Peter Hernandez & Cameron Thomaz

Best Rap Album
“Take Care” by Drake – WINNER
“Life Is Good” by Nas
“Undun” by The Roots
“God Forgives, I Don’t” by Rick Ross
“Based On A T.R.U. Story” by 2 Chainz


Best Country Solo Performance 
“Home” by Dierks Bentley
“Springsteen” by Eric Church
“Cost Of Livin’” by Ronnie Dunn
“Wanted” by Hunter Hayes
“Over” by Blake Shelton
“Blown Away” by Carrie Underwood – WINNER

Best Country Duo/Group Performance
“Even If It Breaks Your Heart” by Eli Young Band
“Pontoon” by Little Big Town – WINNER
“Safe & Sound” by Taylor Swift & The Civil Wars
“On The Outskirts Of Town” by The Time Jumpers
“I Just Come Here For The Music” by Don Williams Featuring Alison Krauss

Best Country Song
“Blown Away” by Josh Kear & Chris Tompkins – WINNER
“Cost Of Livin’” by Phillip Coleman & Ronnie Dunn
“Even If It Breaks Your Heart” by Will Hoge & Eric Paslay
“So You Don’t Have To Love Me Anymore” by Jay Knowles & Adam Wright
“Springsteen” by Eric Church, Jeff Hyde & Ryan Tyndell

Best Country Album
“Uncaged” by Zac Brown Band – WINNER
“Hunter Hayes” by Hunter Hayes
“Living For A Song: A Tribute To Hank Cochran” by Jamey Johnson
“Four The Record” by Miranda Lambert
“The Time Jumpers” by The Time Jumpers

New Age

Best New Age Album
“Echoes Of Love” by Omar Akram – WINNER
“Live Ananda” by Krishna Das
“Bindu” by Michael Brant DeMaria
“Deep Alpha” by Steven Halpern
“Light Body” by Peter Kater
“Troubadours On The Rhine” by Loreena McKennitt


Best Improvised Jazz Solo 
“Cross Roads” by Ravi Coltrane
“Hot House” by Gary Burton & Chick Corea – WINNER
“Alice In Wonderland” by Chick Corea
“J. Mac” by Kenny Garrett
“Ode” by Brad Mehldau

Best Jazz Vocal Album 
“Soul Shadows” by Denise Donatelli
“1619 Broadway: The Brill Building Project” by Kurt Elling
“Live” by Al Jarreau (And The Metropole Orkest)
“The Book Of Chet” by Luciana Souza
“Radio Music Society” by Esperanza Spalding – WINNER

Best Jazz Instrumental Album 
“Further Explorations” by Chick Corea, Eddie Gomez & Paul Motian
“Hot House” by Chick Corea & Gary Burton
“Seeds From The Underground” by Kenny Garrett
“Blue Moon” by Ahmad Jamal
“Unity Band” by Pat Metheny Unity Band – WINNER

Best Large Jazz Ensemble Album 
“Centennial: Newly Discovered Works Of Gil Evans” by Gil Evans Project
“For The Moment” by Bob Mintzer Big Band
“Dear Diz (Every Day I Think Of You)” by Arturo Sandoval – WINNER

Best Latin Jazz Album
“Flamenco Sketches” by Chano Domínguez
“¡Ritmo!” by The Clare Fischer Latin Jazz Big Band – WINNER
“Multiverse” by Bobby Sanabria Big Band
“Duos III” by Luciana Souza
“New Cuban Express” by Manuel Valera New Cuban Express

Gospel/Contemporary Christian

Best Gospel/Contemporary Christian Music Performance
“Jesus, Friend Of Sinners” by Casting Crowns
“Take Me To The King” by Tamela Mann
“Go Get It” by Mary Mary
“10,000 Reasons (Bless The Lord)” by Matt Redman – WINNER
“My Testimony” by Marvin Sapp

Best Gospel Song
“Go Get It” by Erica Campbell, Tina Campbell & Warryn Campbell – WINNER
“Hold On” by Cheryl Fortune, James Fortune & Terence Vaughn
“I Feel Good” by Phillip Feaster, Fred Hammond, Jonathan Miller & Calvin Rodgers
“My Testimony” by Aaron Lindsey & Marvin Sapp
“Released” by Donald Lawrence

Best Contemporary Christian Music Song
“Jesus, Friend Of Sinners” by Mark Hall & Matthew West
“10,000 Reasons (Bless The Lord)” by Jonas Myrin & Matt Redman – WINNER (Tie)
“When Mercy Found Me” by Jeff Pardo & Rhett Walker
“White Flag” by Jason Ingram, Matt Maher, Matt Redman & Chris Tomlin
“Your Presence Is Heaven” by Israel Houghton & Micah Massey – WINNER (tie)

Best Gospel Album
“Identity” by James Fortune & FIYA
“Jesus At The Center Live” by Israel & New Breed
“Gravity” by Lecrae – WINNER
“I Win” by Marvin Sapp
“Worship Soul” by Anita Wilson

Best Contemporary Christian Music Album 
“Come To The Well” by Casting Crowns
“Where I Find You” by Kari Jobe
“Gold” by Britt Nicole
“Eye On It” by TobyMac – WINNER
“Into The Light” by Matthew West


Best Latin Pop Album
“Independiente” by Ricardo Arjona
“Ilusión” by Fonseca
“Kany Garcia” by Kany Garcia
“¿Con Quién Se Queda El Perro?” by Jesse Y Joy
“MTV Unplugged Deluxe Edition” by Juanes – WINNER

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album 
“Campo” by Campo
“Déjenme Llorar” by Carla Morrison
“Imaginaries” by Quetzal – WINNER
“Electro-Jarocho” by Sistema Bomb
“La Bala” by Ana Tijoux

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano) 
“Pecados Y Milagros” by Lila Downs – WINNER
“Sembrando Flores” by Los Cojolites
“365 Días” by Los Tucanes De Tijuana
“Oye” by Mariachi Divas De Cindy Shea
“El Primer Ministro” by Gerardo Ortiz

Best Tropical Latin Album
“Cubano Soy” by Raúl Lara Y Sus Soneros
“Desde Nueva York A Puerto Rico” by Eddie Montalvo
“Retro” by Marlow Rosado Y La Riqueña – WINNER
“Formula Vol. 1” by Romeo Santos

American Roots Music

Best Americana Album
“The Carpenter” by The Avett Brothers
“From The Ground Up” by John Fullbright
“The Lumineers” by The Lumineers
“Babel” by Mumford & Sons “Slipstream” by Bonnie Raitt – WINNER

Best Bluegrass Album
“The Gospel Side Of” by Dailey & Vincent
“Life Finds A Way” by The Grascals
“Beat The Devil And Carry A Rail” by Noam Pikelny
“Scratch Gravel Road” by Special Consensus
“Nobody Knows You” by Steep Canyon Rangers – WINNER

Best Blues Album
“33 1/3” by Shemekia Copeland
“Locked Down” by Dr. John – WINNER
“Let It Burn” by Ruthie Foster
“And Still I Rise” by Heritage Blues Orchestra
Bring It On Home” by Joan Osborne

Best Folk Album 
“Leaving Eden” by Carolina Chocolate Drops
“Election Special” by Ry Cooder
“Hambone’s Meditations” by Luther Dickinson
“The Goat Rodeo Sessions” by Yo-Yo Ma, Stuart Duncan, Edgar Meyer & Chris Thile – WINNER
“This One’s For Him: A Tribute To Guy Clark (Various Artists)” by Shawn Camp & Tamara Saviano

Best Regional Roots Music Album
“Malama Ko Aloha (Keep Your Love)” by Keola Beamer
“Shi Kéyah – Songs For The People” by Radmilla Cody
“Pilialoha” by Weldon Kekauoha
“Nothin’ But The Best” by Corey Ledet With Anthony Dopsie And André Thierry
“The Band Courtbouillon” by Wayne Toups, Steve Riley & Wilson Savoy – WINNER


Best Reggae Album
“Rebirth” by Jimmy Cliff – WINNER
“Miracle” by The Original Wailers
“Tomahawk Technique” by Sean Paul
“New Legend – Jamaica 50th Edition” by Sly & Robbie & The Jam Masters
“Reggae Got Soul: Unplugged On Strawberry Hill” by Toots And The Maytals

World Music

Best World Music Album
“Folila” by Amadou & Mariam
“On A Gentle Island Breeze” by Daniel Ho
“Jabulani” by Hugh Masekela
“Traveller” by Anoushka Shankar
“The Living Room Sessions Part 1” by Ravi Shankar – WINNER


Best Children’s Album 
“Can You Canoe?” by The Okee Dokee Brothers – WINNER
“High Dive And Other Things That Could Have Happened…” by Bill Harley
“JumpinJazz Kids – A Swinging Jungle Tale – Featuring Al Jarreau, Hubert Laws And Dee Dee Bridgewater” by James Murray & Various Artists
“Little Seed: Songs For Children By Woody Guthrie” by Elizabeth Mitchell
“Radio Jungle” by The Pop Ups

Spoken Word

Best Spoken Word Album
“American Grown (Michelle Obama) (Various Artists)” by Scott Creswell & Dan Zitt
“Back To Work: Why We Need Smart Government For A Strong Economy” by Bill Clinton
“Drift: The Unmooring Of American Military Power” by Rachel Maddow
“Seriously… I’m Kidding” by Ellen DeGeneres
“Society’s Child: My Autobiography” by Janis Ian – WINNER


Best Comedy Album 
“Blow Your Pants Off” by Jimmy Fallon – WINNER
“Cho Dependent (Live In Concert)” by Margaret Cho
“In God We Rust” by Lewis Black
“Kathy Griffin: Seaman 1st Class” by Kathy Griffin
“Mr. Universe” by Jim Gaffigan
“Rize Of The Fenix” by Tenacious D

Musical Show

Best Musical Theater Album 
“Follies” by Danny Burstein, Jan Maxwell, Elaine Paige, Bernadette Peters & Ron Raines
“The Gershwins’ Porgy And Bess” by David Alan Grier, Norm Lewis & Audra McDonald
“Newsies” by Jeremy Jordan & Kara Lindsay
“Nice Work If You Can Get It” by Matthew Broderick & Kelli O’Hara
“Once: A New Musical” by Steve Kazee & Cristin Milioti – WINNER

Music for Visual Media

The Best Compilation Soundtrack for Visual Media
“The Descendants” by Various Artists
“Marley” by Bob Marley & The Wailers
“Midnight In Paris” by Various Artists – WINNER
“The Muppets” by Various Artists
“Rock Of Ages” by Various Artists

Best Score Soundtrack for Visual Media
“The Adventures Of Tintin – The Secret Of The Unicorn” by John Williams
“The Artist” by Ludovic Bource
“The Dark Knight Rises” by Hans Zimmer
“The Girl With The Dragon Tattoo” by Trent Reznor & Atticus Ross – WINNER
“Hugo” by Howard Shore
“Journey” by Austin Wintory

Best Song Written for Visual Media 
“Abraham’s Daughter” (From The Hunger Games) by T Bone Burnett, Win Butler & Régine Chassagne
“Learn Me Right” (From Brave) by Mumford & Sons
“Let Me Be Your Star” (From Smash) by Marc Shaiman & Scott Wittman
“Man Or Muppet” (From The Muppets) by Bret McKenzie
“Safe & Sound” (From The Hunger Games) by T Bone Burnett, Taylor Swift, John Paul White & Joy Williams – WINNER


Best Instrumental Composition
“December Dream” by Chuck Loeb
“Mozart Goes Dancing” by Chick Corea – WINNER
“Music Of Ansel Adams: America” by Chris Brubeck & Dave Brubeck
“Overture, Waltz And Rondo” by Bill Cunliffe
“Without A Paddle” by Bill Holman

Best Instrumental Arrangement 
“Afro-Cuban Jazz Suite For Ellington” by Michael Philip Mossman
“How About You” by Gil Evans – WINNER
“Irrequieto” by Bob Mintzer
“A Night In Tunisia (Actually An Entire Weekend!)” by Wally Minko
“Salt Peanuts! (Mani Salado)” by Gordon Goodwin

Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocalist(s)
“City Of Roses” by Thara Memory & Esperanza Spalding – WINNER
“Look To The Rainbow” by Gil Evans
“Out There” by Shelly Berg
“Spain (I Can Recall)” by Vince Mendoza
“Wild Is The Wind” by Nan Schwartz


Best Recording Package
“Biophilia” by Michael Amzalag & Mathias Augustyniak – WINNER
“Boys & Girls” by Brett Kilroe
“Charmer” by Gail Marowitz
“Love This Giant” by Noah Wall
“Swing Lo Magellan” by David Longstreth

Best Boxed or Special Limited Edition Package 
“The Girl With The Dragon Tattoo (Soundtrack From The Motion Picture)” by Rob Sheridan
“Go Fly A Kite” by Kate Iltis, Ben Kweller, Liz Kweller & Erin Mayes
“Ram – Paul McCartney Archive Collection (Deluxe Edition)” by Simon Earith & James Musgrave
“Some Girls: Super Deluxe Edition” by Stephen Kennedy & Jimmy Tilley
“Woody At 100: The Woody Guthrie Centennial Collection” by Fritz Klaetke – WINNER


Best Album Notes
“Banjo Diary: Lessons From Tradition” by Stephen Wade
“First Recordings: 50th Anniversary Edition” by Hans Olof Gottfridsson
“The Pearl Sessions” by Holly George-Warren
“Piazzolla In Brooklyn” by Fernando Gonzalez
“Singular Genius: The Complete ABC Singles” by Billy Vera – WINNER


Best Historical Album 
“He Is My Story: The Sanctified Soul Of Arizona Dranes” by Josh Rosenthal
“Old-Time Smoky Mountain Music: 34 Historic Songs, Ballads, And Instrumentals Recorded In The Great Smoky Mountains By ‘Song Catcher’ Joseph S. Hall” by Kent Cave, Michael Montgomery & Ted Olson
“Opika Pende: Africa At 78 RPM” by Steven Lance Ledbetter & Jonathan Ward
“Ram – Paul McCartney Archive Collection (Deluxe Edition)” by Paul McCartney
“The Smile Sessions (Deluxe Box Set)” by Alan Boyd, Mark Linett, Brian Wilson & Dennis Wolfe – WINNER
“Woody At 100: The Woody Guthrie Centennial Collection” by Jeff Place & Robert Santelli


Best Engineered Album, Non-Classical 
“The Absence” by Moogie Canazio & Al Schmitt
“Ashes & Fire” by Glyn Johns
“The Goat Rodeo Sessions” by Richard King – WINNER
“Love Is A Four Letter Word” by Joe Chiccarelli, Steve Churchyard, Lars Fox, Graham Hope, Tony Maserati & Morgan Stratton
“Slingshot” by Helik Hadar

Producer of the Year, Non-Classical 
Dan Auerbach – WINNER
Jeff Bhasker
Markus Dravs
Salaam Remi

Best Remixed Recording, Non-Classical 
“In My Mind (Axwell Remix)” by Axel Hedfors
“Lie Down In Darkness (Photek Remix)” by Photek
“Midnight City (Eric Prydz Private Remix)” by Eric Prydz
“Promises (Skrillex & Nero Remix)” by Skrillex – WINNER
“The Veldt (Tommy Trash Remix)” by Thomas Olsen

Production, Surround Sound

Best Surround Sound Album
“Chamberland” by David Miles Huber
“Modern Cool” by Jim Anderson – WINNER
“Quiet Winter Night” by Morten Lindberg
“Rupa-Khandha” by Daniel Shores
“Storm Corrosion” by Steven Wilson

Production, Classical

Best Engineered Album, Classical 
“Americana” by Daniel Shores
“Beethoven: The Late String Quartets, Op. 127 & 131” by Bruce Egre
“Life & Breath – Choral Works By René Clausen” by Tom Caulfield & John Newton – WINNER
“Music For A Time Of War” by Jesse Lewis & John Newton
“Souvenir” by Morten Lindberg

Producer of the Year, Classical 
Blanton Alspaugh – WINNER
Tim Handley
Marina Ledin, Victor Ledin
James Mallinson
Dan Merceruio

Best Orchestral Performance 
“Adams: Harmonielehre & Short Ride In A Fast Machine” by Michael Tilson Thomas – WINNER
“Mahler: Symphony No. 1” by Iván Fischer
“Music For A Time Of War” by Carlos Kalmar
“Rachmaninov: Symphonic Dances” by Valery Gergiev
“Sibelius: Symphonies Nos. 2 & 5” by Osmo Vänskä

Best Opera Recording 
“Berg: Lulu” by Michael Boder
“Handel: Agrippina” by René Jacobs
“Stravinsky: The Rake’s Progress” by Vladimir Jurowski
“Vivaldi: Teuzzone” by Jordi Savall
“Wagner: Der Ring Des Nibelungen” by James Levine & Fabio Luisi – WINNER


Best Choral Performance
“Handel: Israel In Egypt” by Julian Wachner
“Life & Breath – Choral Works By René Clausen” by Charles Bruffy – WINNER
“Ligeti: Requiem; Apparitions; San Francisco Polyphony” by Peter Eötvös
“The Nightingale” by Stephen Layton
“Striggio: Mass For 40 & 60 Voices” by Hervé Niquet

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance
“Americana” by Modern Mandolin Quartet
“Meanwhile” by Eighth Blackbird – WINNER
“Mind Meld” by ZOFO Duet
“Profanes Et Sacrées” Boston Symphony Chamber Players
“Rupa-Khandha” by Los Angeles Percussion Quartet

Best Classical Instrumental Solo 
“Bach: Das Wohltemperierte Clavier” by András Schiff
“The Complete Harpsichord Works Of Rameau” by Jory Vinikour
“Gál & Elgar: Cello Concertos” by Claudio Cruz
“Holst: The Planets” by Hansjörg Albrecht
“Kurtág & Ligeti: Music For Viola” by Kim Kashkashian – WINNER

Best Classical Vocal Solo
“Debussy: Clair De Lune” by Natalie Dessay
“Homecoming – Kansas City Symphony Presents Joyce DiDonato” by Joyce DiDonato
“Paris Days, Berlin Nights” Ute Lemper
“Poèmes” by Renée Fleming – WINNER
“Sogno Barocco” Anne Sofie Von Otter

Best Classical Compendium
“Partch: Bitter Music” by Partch
“Penderecki: Fonogrammi; Horn Concerto; Partita; The Awakening Of Jacob; Anaklasis” by Antoni Wit – WINNER
“Une Fête Baroque” by Emmanuelle Haïm

Best Contemporary Classical Composition 
“Hartke, Stephen: Meanwhile – Incidental Music To Imaginary Puppet Plays” by Stephen Hartke – WINNER
“León, Tania: Inura For Voices, Strings & Percussion” by Tania León
“Praulins, Ugis: The Nightingale” by Ugis Praulins
“Rautavaara, Einojuhani: Cello Concerto No. 2 ‘Towards The Horizon’” by Einojuhani Rautavaara
“Stucky, Steven: August 4, 1964” by Steven Stucky

Music Video

Best Short Form Music Video 
“Houdini” by Foster The People
“No Church In The Wild” by Jay-Z & Kanye Fest, featuring Frank Ocean & The-Dream
“We Found Love” by Rihanna, featuring Calvin Harris – WINNER
“Run Boy Run” by Woodkid

Best Long Form Music Video
“Big Easy Express” by Mumford & Sons, Edward Sharpe & The Magnetic Zeros & Old Crow Medicine Show – WINNER
“Bring Me Home – Live 2011” by Sade
“Radio Music Society” by Esperanza Spalding
“Get Along” by Tegan & Sara
“From The Sky Down” by U2

The 2012 Soul Train Awards Review and Complete List of Winners

The 2012 Soul Train Awards didn’t disappoint.   The show was very inspiring, especially the performance by New Edition and the tribute to Don Cornelius.  I unfortunately missed the Soul Train previews, but from what I saw online the artists were dressed to impress.

Here is the full list of winners:

Best New Artist: Elle Varner
Centric Award: Leah LaBelle
Best Gospel/ Inspirational Performance: Whitney Houston & Jordin Sparks’ “Celebrate”
Best Hip Hop Song of the Year: Kanye West ft. Big Sean, Pusha T and 2 Chainz’s “Mercy”
Best R&B/ Soul Female Artist: Beyonce
Best R&B/ Soul Male Artist: Miguel
Album of the Year: Frank Ocean’s Channel Orange
Song of the Year: Tyrese’s “Stay”
The Ashford & Simpson Songwriter’s Award: “Tonight (Best You Ever Had)”: John Legend ft. Ludacris
Best Dance Performance: Beyonce – “Love On Top”
CENTRICTV.com Best Caribbean Performance: Sean Paul’s “Tomahawk Technique”
CENTRICTV.com Best International Performance: Estelle’s “Thank You”
CENTRICTV.com Best Independent R&B/ Soul Artist or Group: Eric Roberson
CENTRICTV.com Best Traditional Jazz Artist/ Group: TIE
*The Robert Glasper Experiment: Black Radio
*Tony Bennett — Isn’t It Romantic
CENTRICTV.com Best Contemporary Jazz Artist/ Group: Esperanza Spalding-Radio Music Society

Missed the big show? Make sure to catch the encore presentations:
Saturday, December 1, 2012 at 9pm ET/PT on BET
Thursday, December 6, 2012 at 9pm ET/PT on BET
Saturday, December 8, 2012 at 5:30pm ET/PT on Centric
Friday, December 14, 2012 at 8pm ET/PT on Centric

American Music Awards 2012 Winners and PSY – Gangnam Style 2 Legit 2 Quit Mashup video

Like millions of viewers I watched the 40th American Music Awards.   The show was full of entertainment with some surprises among the winners.  My favorite performance were by Pitpull, Pink, Carrie Underwood and the PSY & MC Hammer – Gangnam Style / 2 Legit 2 Quit Mashup. The Gangnam Style Mashup was phenomenal!

Justin Bieber won three American Music Awards: Favorite Pop/Rock Male Artist, Album and Artist of the Year.  Justin’s mentor, Usher also won an award for  Favorite Male Artist/ R&B Soul.

There were at least 4 hashtags I noticed online during the program.  One thing I learned with these awards is that it’s very important for television shows that are looking for Social Media Interaction to display a hashtag at the corner of the broadcast as there were way too many hashtags to follow the conversation online.


… and the American Music Awards winners are:

Artist of the Year
WINNER: Justin Bieber
Maroon 5
Katy Perry

New Artist of the Year
WINNER: Carly Rae Jepsen
J. Cole
One Direction

Favorite Male Artist – Pop/Rock
WINNER: Justin Bieber
Flo Rida

Favorite Album – Pop/Rock
WINNER: Justin Bieber – Believe
Maroon 5 – Overexposed
Nicki Minaj – Pink Friday: Roman Reloaded
One Direction – Up All Night

Favorite Male Artist – Country
WINNER: Luke Bryan
Jason Aldean
Eric Church

Favorite Female Artist – Country
WINNER: Taylor Swift
Miranda Lambert
Carrie Underwood

Favorite Band, Duo or Group – Country
WINNER: Lady Antebellum
Zac Brown Band
Rascal Flatts

Favorite Album – Country
WINNER: Carrie Underwood – Blown Away
Luke Bryan – Tailgates & Tanlines
Lionel Richie – “Tuskegee”

Favorite Artist – Rap/Hip-Hop
WINNER: Nicki Minaj

Favorite Album – Rap/Hip-Hop
WINNER: Nicki Minaj – Pink Friday: Roman Reloaded
J. Cole – Cole World: The Sideline Story
Drake – Take Care

Favorite Male Artist – Soul/R&B
Chris Brown
Trey Songz

Favorite Artist – Alternative Rock
WINNER: Linkin Park
The Black Keys

Favorite Artist – Electronic Dance Music (EDM)
WINNER: David Guetta
Calvin Harris

The following awards were not announced during broadcast:

Favorite Female Artist – Pop / Rock
WINNER: Katy Perry
Kelly Clarkson
Nicki Minaj

Favorite Band, Duo or Group – Pop / Rock
WINNER: Maroon 5
One Direction
The Wanted

Favorite Female Artist – Soul/R&B
WINNER: Beyoncé
Mary J. Blige

Favorite Album – Soul/R&B
WINNER: Rihanna – Talk That Talk
Chris Brown – Fortune
Usher – Looking 4 Myself

Favorite Artist – Adult Contemporary
Kelly Clarkson

Favorite Artist – Latin
WINNER: Shakira
Don Omar

Favorite Artist – Contemporary Inspirational
WINNER: tobyMac
Jeremy Camp

Latin Grammys 2012 Winners

The Latin Grammy 2012 Winners are:

Record of the Year: Jesse & Joy — “¡Corre!”

Album of the Year: Juanes — Juanes MTV Unplugged

Song of the Year: Jesse & Joy and Tommy Torres — “¡Corre!” (Jesse & Joy)

Best New Artist: 3Ball MTY

Best Contemporary Pop Album: Jesse & Joy — ¿Con Quién Se Queda El Perro?

Best Traditional Pop Album: David Bisbal — Una Noche en el Teatro Real

Best Urban Music Album: Don Omar — Don Omar Presents MTO²: New Generation

Best Urban Song: Don Omar — “Hasta Que Salga el Sol”

Best Rock Album: Molotov — Desde Rusia Con Amor

Best Pop/Rock Album: El Cuarteto de Nos — Porfiado

Best Rock Song: Roberto Musso — “Cuando Sea Grande” (El Cuarteto de Nos)

Best Alternative Music Album: Carla Morrison — Déjenme Llorar

Best Alternative Song: Carla Morrison — “Déjenme Llorar”

Best Salsa Album: Luis Enrique — Soy y Seré

Best Cumbia/Vallenato Album: Juan Piña — Le Canta A San Jacinto

Best Contemporary Tropical Album: Milly Quezada — Aquí Estoy Yo

Best Traditional Tropical Album: Eliades Ochoa — Un Bolero Para Tí

Best Tropical Fusion Album: Fonseca — Ilusión+

Best Tropical Song: “Toma Mi Vida” — Yoel Henríquez & Alex Puentes, songwriters (Milly Quezada Featuring Juan Luis Guerra)

Best Singer-Song Writer Album: Gian Marco — 20 Años

Best Ranchero Album: Pepe Aguilar — Mas de Un Camino

Best Banda Album: La Arrolladora Banda El Limón de René Camacho — Irreversible… 2012

Best Tejano Album: Joe Posada — Algo Esta Pasando

Best Norteño Album: Los Tucanes de Tijuana — 365 Días

Best Regional Mexican Song: “El Mejor Perfume” — Luis Carlos Monroy & Adrián Pieragostino, songwriters (La Original Banda El Limón De Salvador Lizárraga)

Best Instrumental Album: Chick Corea, Eddie Gomez & Paul Motian — Further Explorations

Best Folk Album: Lila Downs — Pecados y Milagros

Best Tango Album: Arturo Sandoval — Tango Como Yo Te Siento

Best Flamenco Album: Paco de Lucía — En Vivo Conciertos España 2010

Best Latin Jazz Album: Arturo Sandoval — Dear Diz (Every Day I Think of You)

Best Christian Album (Spanish Language): Marcos Witt — 25 Concierto Conmemorativo

Best Christian Album (Portuguese Language): Aline Barros — Aline Barros & Cia 3

Best Brazilian Contemporary Pop Album: Seu Jorge — Músicas Para Churrascos Vol. 1

Best Brazilian Rock Album: Beto Lee — Celebração & Sacrificío

Best Samba/Pagode Album: Beth Carvalho — Nosso Samba Tá Na Rua AND Emilio Santiago — So Danço Samba Ao Vivo

Best MPB (Musica Popular Brasileira) Album: Caetano Veloso, Gilberto Gil & Ivete Sangalo — Especial Ivete, Gil E Caetano

Best Sertaneja Music Album: Chitãozinho & Xororó — Chitãozinho & Xororó – 40 Anos – Sinfônico

Best Brazilian Roots Album: Dominguinhos — Iluminado

Best Brazilian Song (Portuguese Language): “Querido Diário” — Chico Buarque, songwriter (Chico Buarque)

Best Latin Children’s Album: María Teresa Chacín — María Teresa Chacín Canta Cuentos

Best Classical Album: Cuarteto Latinoamericano; Dan Merceruio, producer — Brasileiro: Works of Francisco Mignone

Best Classical Contemporary Composition: “Seducción” — Yalil Guerra, composer (Elizabeth Rebozo)

Best Recording Package: Cambié de Nombre — Miguel Masa, art director (Viniloversus)

Best Engineered Album: Dear Diz (Every Day I Think of You) — Gregg Field & Don Murray, engineers; Paul Blakemore, mastering engineer (Arturo Sandoval)

Producer of the Year: Juan Luis Guerra

Best Short Form Music Video: Jesse & Joy — “Me Voy”

Best Long Form Music Video: Juanes — Juanes MTV Unplugged

El Joe La Leyenda – Celebrate Memory of Salsa legend El Joe Arroya


I received a copy of “El Joe La Leyenda” DVD for review.  The DVD celebrates the memory of Salsa legend El Joe Arroyo and his music.  El Joe La Leyenda, a telenovela will debut on Mundo Fox starting August 13.  I’ve been watching and listening to the DVD  a couple times a week since I received it.


The Spanish telenovela features Colombian actor Jair Romero (El Joe),  actress Estefanía Borge (Jackeline Ramón), actor Andrés Suarez (Fransisco Vergara) and  Colombian actress Jeimmy Paola Vargas (Adela).

Telenovela Overview
The Colombian Caribbean has a color, rhythm and a unique taste, and in the center of it all was Joe Arroyo, the salsa star who redefined the genre with his  infectious music and charming personality. This thrilling story is is set during the 1970s and is based on his life, when Joe had no idea the influence he would have in the future of music.  His failures and successes, tumultuous relationships and health problems, come together to tell the story of the famous Colombian singer and songwriter.
The telenovela will also feature a lot of music, dancing, El Joe Arroyo live music and performances.

I’m looking forward to the telenovela.  Check your local Mundo Fox listing for programing.

Question:  Will you be watching El Joe La Leyenda telenovela?  What is your favorite El Joe Arroyo song?

Disclosure:  This is not  a sponsored post.  I received a copy El Joe La Leyenda DVD for review.  All opinions are my own.


Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers: